Menu
   Internet, Magazyn Internet

Pierwszy numer: nr 1, wrzesień 1995.

Ostatni numer: nr 9/2008, wrzesień 2008, nr 156.

::: Tytuł i podtytuł ::: Adresy WWW ::: Wydawca :::

::: Redaktor naczelny i siedziba redakcji :::

::: Dwie wersje numerów i CD-ROMy ::: Baza danych MICD :::

::: Okładki ::: Dodatek specjalny dla prenumeratorów :::

 

Tytuł i podtytuł

Pierwotny tytuł miesięcznika to: INTERNET. Wyraz magazyn pisany małymi literami dodany został w logo na okładce i w stopce redakcyjnej od numeru 8/04, a na grzbiecie (dużymi literami) od numeru 10/04. Ale już wcześniej w serwisie i wstępniakach używano nazwy Magazyn Internet lub w skrócie MI. Od numeru 9/05 do tytułu dodawano oznaczenie wersji: z CD lub online.

Podtytuł:

od nru 1 z 1995 r. do nru 1'97
PIERWSZY POLSKI MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW SIECI INTERNET

od nru 2'97 do nru 5/2002
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW SIECI INTERNET

od nru 6/2002 do nru 8/03
Specjalistyczny i edukacyjny miesięcznik internetowy

od nru 9/03 do nru 11/03
Poradnikowy i edukacyjny miesięcznik internetowy

od nru 12/03 do nru 9/08
PORADNIKOWY I EDUKACYJNY MAGAZYN WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW INTERNETU

Adresy WWW

W numerach 1 i 2 z 1995 r. nie ma adresu serwisu redakcyjnego, numeru 3 z 1995 r. nie miałem w rękach, więc nie wiem czy coś tam było na ten temat, natomiast w numerze 4 z 1995 r. podany był adres: http://www.ternet.pl/~msz/inet. Od numeru styczniowego z 1996 r. serwis był pod adresem: http://www.it.com.pl/internet. W numerze 10'96 we wstępniaku podany został nowy adres serwisu: http://www.mi.com.pl, pod którym serwis był dostępny przez następne lata. W listopadzie 2007 r. uruchomiono serwis Magazyny Internetowe, portal o tematyce webmasterskiej, będący również wizytówką miesięcznika Magazyn INTERNET i dwumiesięcznika INTERNET Maker. Podkatalog MI był pod adresem: http://czasopisma.magazynyinternetowe.pl/magazyn_internet/. Niektóre archiwalne strony serwisu redakcyjnego można obejrzeć w Internet Archive.

W serwisie Magazyny Internetowe opublikowano w dniu 05.11.2008 następujący komunikat:


Magazyn INTERNET oraz Internet Maker ruszają online
Dzisiaj w nocy miała miejsce długo wyczekiwana premiera internetowych serwisów znanych czasopism Magazyn INTERNET oraz Internet Maker. Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, przypominamy: oba tytuły nie są już wydawane na papierze. Teraz można je czytać za darmo w internecie.
Nowy Magazyn INTERNET działa teraz pod adresem http://www.magazyninternet.pl. Wszystkich webmasterów i webdesignerów zapraszamy natomiast do odwiedzenia internetowej edycji Internet Makera, która wystartowała pod adresem http://www.internetmaker.pl.
Co nowego czeka na czytelników w nowych serwisach? Magazyn INTERNET to przede wszystkim artykuły związane z rozrywką w sieci, zakupami internetowymi, bezpieczeństwem i oprogramowaniem. Słowem, wszystko to, co interesuje typowego internautę. Serwis Internet Maker jest z kolei przeznaczony dla osób tworzących strony WWW, zainteresowanych programowaniem i webdesignem. To także artykuły na temat pozycjonowania, marketingu internetowego i serwisów mobilnych.
Nad zawartością serwisów czuwają redaktorzy, którzy współtworzyli papierowe edycje obu czasopism. Dzięki temu nowe artykuły będą publikowane na bieżąco przez cały czas. Redakcja zapewnia, że w serwisach nie zabraknie ciekawych relacji na żywo i materiałów wideo. Redaktorem naczelnym obu serwisów został Michał Stępień, wcześniej związany z papierową edycją Internet Makera.


Wydawca

Od numeru 1 z 1995 do numeru 1'97 - Wydawnictwo Bajtek, 02-784 Warszawa, ul. Służby Polsce 2.
Od numeru 2'97 do ostatniego - Wydawnictwo AVT (od nru 4/04 wymienione w stopce jako AVT-Korporacja sp. z o.o.) w Warszawie przy ul. Burleska 9, potem przy ul. Leszczynowej 11.

Fragment wstępniaka zatytułowanego Internet w AVT czyli gra totalna napisanego przez wydawcę - prof. Wiesława Marciniaka w numerze 2'97:


Od tego numeru "Internet" ma nowego wydawcę. Jest nim Wydawnictwo AVT, znany wydawca takich czasopism jak Elektronika Praktyczna, Audio, Software czy Młody Technik. Wydajemy łącznie 8 miesięczników o zasięgu ogólnopolskim. "Internet" jest dziewiątym. Przejęcie tego tytułu traktujemy jako szczególne wyzwanie. Magazynowi "Internet" jest pisana wielka rola, proporcjonalnie do już ogromnego i stale rosnącego znaczenia sieci internetowej.


A tak to samo zagadnienie opisał redaktor naczelny Krystian Grzenkowicz w numerze 3'97:


W zeszłym miesiącu z tego miejsca powitał państwa nowy wydawca "Internetu". Teraz także i ja chciałbym przekazać kilka słów od siebie z okazji zmiany barw klubowych. Po kilku tygodniach niepewności co do dalszych losów MI został przejęty przez Korporację AVT, znane na rynku wydawnictwo, które firmuje siedem innych tytułów. W ten sposób uzyskaliśmy niezbędne zaplecze, potrzebne, by spokojniej myśleć o przyszłości i dające realne szanse na stały rozwój. Wreszcie możliwe stało się urzeczywistnienie planów, które w poprzednim układzie pozostałyby na zawsze na papierze, a które mają na celu zwiększenie atrakcyjności (i objętości) czasopisma.


Redaktor naczelny i siedziba redakcji

Redaktorem naczelnym od pierwszego numeru do ostatniego był Krystian Grzenkowicz. W dwóch ostatnich numerach wymieniony jest w stopce redakcyjnej jako p. o. redaktora naczelnego. Wcześniej pracował w redakcji miesięcznika Commodore & Amiga kolejno jako sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego i redaktor naczelny. Po upadku MI przeszedł do redakcji miesięcznika PC World.


z nru 3/2004

z nru 9/2004


z nru 10/2004

z nru 11/2004

z nru 2/2005

Kolejne adresy redakcji:

od nru 1 z 1995 r. do nru 7/02 - 02-784 Warszawa, ul. Służby Polsce 4
od nru 8/02 do nru 10/2007 - 02-785 Warszawa, ul. Puszczyka 20
od nru 11/2007 do nru 9/2008 - 03-197 Warszawa, ul. Leszczynowa 11


Dwie wersje numerów i CD-ROMy

Od numeru 1 z 1995 do numeru 2 z 1997 miesięcznik ukazywał się w jednej wersji - bez CD-ROMu. Od numeru 3'97 ukazywały się dwie wersje: z CD-ROMem lub bez CD-ROMu. Od numeru 3'99 w sprzedaży kioskowej dostępna była wyłącznie wersja z CD-ROMem, natomiast prenumeratorom nadal oferowano obie wersje. Nie udało mi się ustalić do kiedy ukazywała się wersja bez CD-ROMu dla prenumeratorów. Informacja o możliwości zaprenumerowania MI bez CD ukazała się po raz ostatni w numerze 5/2000. Do numeru 8'99 dołączone były dwa CD-ROMy. Numer 1/2000 ukazał się z dwoma płytami CD i redaktor naczelny zapowiedział, że dwie płyty będą dołączane raz na kwartał. Dwa następne numery ukazały się z jedną płytą, ale od numeru 4/2000 do każdego numeru dołączano już dwie płyty i tak było do numeru 2/02. Od numeru 3/02 miesięcznik ukazywał się z jedną płytą aż do numeru 8/2005. Od numeru 9/2005 ponownie ukazywały się dwie wersje: wersja z płytą CD nazywała się Magazyn Internet z CD, a wersja bez płyty: Magazyn Internet online. W numerze 12/2005 wydawca poinformował, że do kiosków kierowana będzie tylko wersja z CD, natomiast wersja MI bez CD będzie dostępna w prenumeracie. Nie wiem ile ukazało się numerów MI online, ale chyba tylko kilka, bo po raz ostatni informacja o możliwości zaprenumerowania MI bez CD ukazała się w numerze 1/2006. Na przełomie lat 2001/2002 prenumeratorzy otrzymywali raz na kwartał dodatkowy CD-ROM z utworami muzycznymi w formacie MP3. Pierwszy dodatkowy CD-ROM dla prenumeratorów został dołączony do nru 9/2001, ale nie wiem ile takich dodatkowych CD-ROMów wydano - raczej niewiele. Niżej są cytaty i wycinki dotyczące dwóch wersji miesięcznika i CD-ROMów ułożone w kolejności chronologicznej.

Z numeru 3'97 strona 65:


A więc wystartowaliśmy! Począwszy od marca do części nakładu Magazynu Internet będzie co miesiąc dołączany CD-ROM. Nasz premierowy krążek zapełniony jest przede wszystkim oprogramowaniem do pracy i zabawy w sieci.


Winiety nru 10'97 wersja z CD i nru 11'97 wersja bez CD:

 

Z numeru 2'99 strona 5:


Otóż od marca ZMNIEJSZAMY cenę Magazynu INTERNET i rezygnujemy z tej części nakładu, która do tej pory ukazywała się bez krążka CD (wersja z CD będzie jeszcze przez jakiś czas dostępna dla prenumeratorów). Określenie "rezygnujemy" może komuś nasunąć błędne skojarzenia, więc od razu wyjaśniam, że w sumie nakład MI zwiększy się i to aż trzykrotnie, jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy dotychczasowy nakład edycji z CD-ROM-em. Tak więc w marcu w kioskach pojawi się wyłącznie MI z dołączoną płytą CD po nowej wyjątkowo atrakcyjnej cenie - tylko 12,90 zł. Obniżka wyniesie więc aż 6,90 zł.


Z numeru 1/2000 strona 5:


Aby w jakiś sposób zrekompensować Czytelnikom podwyżkę, postanowiliśmy, że od nowego roku MI regularnie co kwartał będzie się ukazywał z dwoma płytami CD (oczywiście w tej samej cenie). Na dodatkowych krążkach będziemy zamieszczać najatrakcyjniejsze w danym okresie hity oprogramowania, pakiety dla webmasterów, specjalne wydania multimediów itp.


Z numeru 4/2000 strona 5:


Miło mi powiadomić, że począwszy od tego numeru Magzyn INTERNET będzie się ukazywał co miesiąc z dwoma krążkami CD. Tak więc z korzyścią dla Czytelników odchodzimy od zasady przyjętej w styczniu tego roku, kiedy to zapowiedziałem wydawanie MI z dwoma płytami w cyklu kwartalnym. Naturalnie cena czasopisma nie ulegnie zmianie. Powód jest prosty: nie mieścimy się już na jednym krążku. W Internecie pojawia się tak ogromna ilość nowych, ciekawych stron WWW i różnorodnego oprogramowania, że nie sposób tego wszystkiego pomieścić mając do dyspozycji "zaledwie" 650 MB.



Z numeru 9/2001 strona 6:



Z numeru 3/2002 strona 5:


Doszliśmy do punktu, w którym niemożliwe jest dalsze obniżanie kosztów własnych - każde następne posunięcie zmierzające w tym kierunku jest praktycznie równoznaczne z przyzwoleniem na powolną agonię czasopisma. Zdecydowaliśmy się więc na rozwiązanie bardzo przykre zarówno dla redakcji, jak i - zapewne - dla Czytelników: zrezygnowaliśmy z wydawania drugiego CD-ROM-u. Pozwoli to na dalsze, w miarę bezproblemowe istnienie czasopisma, nawet gdyby liczba reklam spadła do zera. Pragnę podkreślić, że rozpatrywaliśmy wszelkie możliwe rozwiązania, tak aby jak najmniej ucierpiał Czytelnik, jednak ostatecznie tylko zlikwidowanie drugiego krążka CD - przynajmniej na pewien czas - zapewnia możliwość przetrwania miesięcznika.


Z numeru 9/2005 strona 3:



Winiety MI z CD nr 9/2005 i MI online nr 11/2005:





Z numeru 12/2005 strona 3:



Baza danych MICD

Od numeru 4/2001 na CD-ROMach zamieszczana była baza danych MICD. Baza MICD z ostatniego numeru 9/2008 obejmuje zawartość CD-ROMów Magazynu Internet od nru 3/1997 do 8/2008, dwumiesięcznika Internet Maker od nru 1/2006 do 4/2008 i cztery numery kwartalnika Internet Plus.


Z numeru 4/2001 strona 9:



Okienko bazy MICD z nru 9/2008:



Info bazy MICD z nru 9/2008:



Okładki
 

W poniższym zestawie nie uwzględniłem dwóch wersji numerów. Wstawiłem tylko okładkę tej wersji, którą miałem.

1995





Brak
okładki
wrzesień '95 (1)




Brak
okładki
październik '95 (2)




Brak
okładki
?




Brak
okładki
grudzień '95 (4)
 

1996





Brak
okładki
styczeń '96 (5)
styczeń 1996




Brak
okładki
luty '96 (6)
luty 1996




Brak
okładki
marzec '96 (7)
marzec 1996




Brak
okładki
4'96 (8)
kwiecień 1996




Brak
okładki
5'96 (9)
maj 1996




Brak
okładki
6'96 (10)
czerwiec 96
 




Brak
okładki
7'96 (11)
lipiec 96




Brak
okładki
8'96 (12)
sierpień 96




Brak
okładki
9'96 (13)
wrzesień 96




Brak
okładki
10'96 (14)
paźdz. 1996




Brak
okładki
11'96 (15)
listopad 96




Brak
okładki
12'96 (16)
grudz. 1996

1997





Brak
okładki
1'97 (17)
styczeń 97
 




Brak
okładki
2'97 (18)
luty 97
 




Brak
okładki
3'97 (19)
marzec 97
 




Brak
okładki
4'97 (20)
kwiecień 97
 




Brak
okładki
5'97 (21)
maj 97
 

6'97 (22)
czerwiec 97
wersja bez CD
 

7-8'97 (23)
lipiec/sierpień 97
wersja bez CD

9'97 (24)
wrzesień 97
wersja z CD

10'97 (25)
październik 97
wersja z CD

11'97 (26)
listopad 97
wersja bez CD

12'97 (27)
grudzień 97
wersja bez CD

1998


1'98 (28)
styczeń 98
wersja bez CD

2'98 (29)
luty 98
wersja bez CD

3'98 (30)
marzec 98
wersja bez CD

4'98 (31)
kwiecień 98
wersja bez CD

5'98 (32)
maj 98
wersja bez CD

6'98 (33)
czerwiec 98
wersja bez CD
 

7'98 (34)
lipiec 98
wersja bez CD




Brak
okładki
8'98 (35)
sierpień 98
 




Brak
okładki
9'98 (36)
wrzesień 98
 

10'98 (37)
październik 98
wersja bez CD




Brak
okładki
11'98 (38)
listopad 98
 

12'98 (39)
grudzień 98
wersja z CD

1999





Brak
okładki
1'99 (40)
styczeń 99




Brak
okładki
2'99 (41)
luty 99




Brak
okładki
3'99 (42)
marzec 99

4'99 (43)
kwiecień 99




Brak
okładki
5'99 (44)
maj 99




Brak
okładki
6'99 (45)
czerwiec 99
 

7'99 (46)
lipiec 99




Brak
okładki
8'99 (47)
sierpień 99

9'99 (48)
wrzesień 99

10'99 (49)
październik 99

11'99 (50)
listopad 99

12'99 (51)
grudzień 99

2000





Brak
okładki
1/2000 (52)
styczeń 2000




Brak
okładki
2/2000 (53)
luty 2000




Brak
okładki
3/2000 (54)
marzec 2000




Brak
okładki
4/2000 (55)
kwiecień 2000




Brak
okładki
5/2000 (56)
maj 2000




Brak
okładki
6/2000 (57)
czerwiec 2000
 




Brak
okładki
7/2000 (58)
lipiec 2000




Brak
okładki
8/2000 (59)
sierpień 2000




Brak
okładki
9/2000 (60)
wrzesień 2000

10/2000 (61)
paźdz. 2000

11/2000 (62)
listopad 2000

12/2000 (63)
grudzień 2000

2001


1/2001 (64)
styczeń 2001

2/2001(65)
luty 2001

3/2001 (66)
marzec 2001

4/2001 (67)
kwiecień 2001

5/2001 (68)
maj 2001

6/2001 (69)
czerwiec 2001
 

7/2001 (70)
lipiec 2001

8/2001 (71)
sierpień 2001

9/2001 (72)
wrzesień 2001

10/2001 (73)
paźdz. 2001

11/2001 (74)
listopad 2001

12/2001 (75)
grudzień 2001

2002


1/2002 (76)
styczeń 2002

2/02 (77)
luty 2002

3/02 (78)
marzec 2002

4/02 (79)
kwiecień 2002

5/02 (80)
maj 2002

6/02 (81)
czerwiec 2002
 

7/02 (82)
lipiec 2002

8/02 (83)
sierpień 2002

9/02 (84)
wrzesień 2002

10/02 (85)
paźdz. 2002

11/02 (86)
listopad 2002

12/02 (87)
grudzień 2002

2003


1/03 (88)
styczeń 2003

2/03 (89)
luty 2003

3/03 (90)
marzec 2003

4/03 (91)
kwiecień 2003

5/03 (92)
maj 2003

6/03 (93)
czerwiec 2003
 

7/03 (94)
lipiec 2003

8/03 (95)
sierpień 2003

9/03 (96)
wrzesień 2003

10/03 (97)
paźdz. 2003

11/03 (98)
listopad 2003

12/03 (99)
grudzień 2003

2004


1/04, nr 100
styczeń 2004

2/04, nr 101
luty 2004

3/04, nr 102
marzec 2004

4/04, nr 103
kwiecień 2004

5/04, nr 104
maj 2004

6/04, nr 105
czerwiec 2004
 

7/04, nr 106
lipiec 2004

8/04, nr 107
sierpień 2004

9/2004, nr 108
wrzesień 2004

10/2004, nr 109
paźdz. 2004

11/2004, nr 110
listopad 2004

12/2004, nr 111
grudzień 2004

2005


1/2005, nr 112
styczeń 2005

2/2005, nr 113
luty 2005

3/2005, nr 114
marzec 2005

4/2005, nr 115
kwiecień 2005

5/2005, nr 116
maj 2005

6/2005, nr 117
czerwiec 2005
 

7/2005, nr 118
lipiec 2005

8/2005, nr 119
sierpień 2005

9/2005, nr 120
wrzesień 2005

10/2005, nr 121
paźdz. 2005

11/2005, nr 122
listopad 2005

12/2005, nr 123
grudzień 2005

2006


1/2006, nr 124
styczeń 2006

2/2006, nr 125
luty 2006

3/2006, nr 126
marzec 2006

4/2006, nr 127
kwiecień 2006

5/2006, nr 128
maj 2006

6/2006, nr 129
czerwiec 2006
 

7/2006, nr 130
lipiec 2006

8/2006, nr 131
sierpień 2006

9/2006, nr 132
wrzesień 2006

10/2006, nr 133
paźdz. 2006

11/2006, nr 134
listopad 2006

12/2006, nr 135
grudzień 2006

2007


1/2007, nr 136
styczeń 2007

2/2007, nr 137
luty 2007

3/2007, nr 138
marzec 2007

4/2007, nr 139
kwiecień 2007

5/2007, nr 140
maj 2007

6/2007, nr 141
czerwiec 2007
 

7/2007, nr 142
lipiec 2007

8/2007, nr 143
sierpień 2007

9/2007, nr 144
wrzesień 2007

10/2007, nr 145
paźdz. 2007

11/2007, nr 146
listopad 2007

12/2007, nr 147
grudzień 2007

2008


1/2008, nr 148
styczeń 2008

2/2008, nr 149
luty 2008

3/2008, nr 150
marzec 2008

4/2008, nr 151
kwiecień 2008
 

5/2008, nr 152
maj 2008

6/2008, nr 153
czerwiec 2008

7/2008, nr 154
lipiec 2008

8/2008, nr 155
sierpień 2008

9/2008, nr 156
wrzesień 2008
 
Dodatek specjalny dla prenumeratorów

W latach 1999 - 2002 prenumeratorzy otrzymywali raz na kwartał dodatek specjalny. W poniższej tabelce jest spis dodatków - niestety nie udało mi się dotrzeć do wszystkich dodatków. Tych dodatków, gdzie są znaki zapytania, nie miałem w ręku, opieram się tylko na informacji, że takie dodatki ukazały się. W rubryce: Numer miesięcznika, podany jest numer wydania głównego do którego dołączony był dodatek. Kontynuacją dodatku był kwartalnik INTERNET Plus.
Nr dodatku Nr miesięcznika Autor Tytuł Ilość stron
bez numeru 9'99 Mirosław Dworniczak Wszystko o IRC 16
bez numeru 12'99 Marcin Lis Java na stronach WWW
część 1
16
? 1/2000 ? Jak wyżej, część 2 ?
kwiecień 2000 4/2000 Marcin Lis Przewodnik po dynamicznym HTML-u część 1 16
Lipiec 2000 7/2000 Marcin Lis Przewodnik po dynamicznym HTML-u część 2 16
Październik 2000 10/2000 Jarosław Rafa ABC skryptów CGI 16
1/2001 1/2001 Marcin Lis Kurs JavaScript część 1 16
4/2001 4/2001 Marcin Lis Kurs JavaScript część 2 16
7/2001 7/2001 Marcin Lis Macromedia Flash. Podstawy. 12
10/2001 10/2001 Marcin Lis Podstawy XML część 1 16
1/2002 1/2002 Marcin Lis Podstawy XML część 2 16
? ? ? 100 praktycznych skryptów część 1 ?



Nr 7/2001








Obok okładka a niżej winieta dodatku nr 7/2001.